ART OUTLET - Sztuka Dawna
23 stycznia 2020, godz. 19:00

Wilhelm Kotarbiński (1849 Nieborów - 1922 Kijów)
Mgła poranna, po 1900
Estymacja: 65 000 - 90 000 zł
Mgła poranna, po 1900

Estymacja: 65 000 - 90 000 zł

olej/płótno naklejone na płytę pilśniową, 93 x 35 cm
ID: 68258
Artystyczna kariera Wilhelma Kotarbińskiego rozpoczęła się w 1871 roku, kiedy znalazł się we Włoszech. Miał już wtedy za sobą krótki okres nauki rysunku w pracowni Rafała Hadziewicza w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Aby wyjechać do Włoch, młody artysta zaciągnął pożyczkę u wuja i wystąpił o stypendium do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Zgromadzone środki były jednak bardzo skromne i Kotarbińskiego czekała w Rzymie bieda. W Wiecznym Mieście artysta został przyjęty do Akademii Świętego Łukasza. Związał się ze środowiskiem polskiej i rosyjskiej emigracji. Do jego towarzyszy należeli Henryk Siemiradzki oraz bracia Aleksander i Paweł Swiedomscy. Początkowo polski artysta korzystał z ich atelier przy Via Margutta. Po ukończeniu studiów Kotarbiński wynajął własną pracownię przy Via di San Basilio na Kwirynale. W 1880 roku artysta znalazł się w orbicie wybitnego rosyjskiego krytyka i historyka sztuki Władimira Stasowa. Malarz na przełomie lat 70. i 80. wykształcił swój indywidualny styl. W Rzymie tworzył przede wszystkim sceny rodzajowe, często – śladem Siemiradzkiego – wykorzystujące kostiumy biblijne i antyczne lub odwołujące się do kultury włoskiej i orientalizmu. Na ziemie polskie powrócił w 1888 roku i zamieszkał w majątku Kalsk na Białorusi. Odtąd realizował duże kompozycje dekoracyjne w Kijowie, Moskwie czy Petersburgu. Prezentowane dzieło jest autorskim powtórzeniem kompozycji „Mgła poranna” (kolekcja prywatna). Na wertykalnie zorientowanym podobraziu malarz umieścił symboliczną postać wznoszącą się w powietrze niczym mgła znad tafli wody. W później twórczości artysty można zaobserwować tendencję bliską symbolizmowi: ewokowanie „nastrojów” natury.