Art Outlet. Sztuka Dawna (wyniki)
30 czerwca 2020 godz. 19:00

Stanisław Straszkiewicz (1870 - 1925 )
Letni pejzaż
Cena wylicytowana: 7 500 zł
51
Letni pejzaż

Cena wylicytowana: 7 500 zł

olej/płótno naklejone na deskę, 30 x 40 cm
sygnowany l.d.: 'STANISŁAW STRASZKIEWICZ'
na odwrociu papierowa nalepka składu materiałów malarskich W. Czechowskiego, dawniej I. Piotrowskiej w Sosnowcu
ID: 86465
  • kolekcja prywatna, Warszawa
Stanisław Straszkiewicz był wychowankiem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie od 1901 roku przez dwa lata uczył się rysunku w klasie Józefa Unierzyskiego, a następnie przez rok kontynuował naukę u Józefa Mehoffera; był też uczniem Jana Stanisławskiego. Przez kilka kolejnych lat regularnie wystawiał prace w TZSP, gdzie pokazał w sumie kilkadziesiąt obrazów. Od 1922 roku należał do założonej wówczas grupy „Pro Arte”. Straszkiewicz w początkowym okresie twórczości był pod wyraźnym wpływem Jana Stanisławskiego, potem zainteresował się malarstwem Józefa Chełmońskiego i przejął wiele z jego osiągnięć późnego okresu. Z czasem wykształcił własny styl, w którym dominowały nostalgiczne zamglone pejzaże, utrzymane w subtelnej szarej kolorystyce.