Art Outlet. Sztuka Dawna (wyniki)
30 czerwca 2020 godz. 19:00

Tadeusz Rybkowski (1848 Kielce - 1926 Lwów)
O zmierzchu przed zajazdem, 1875
Estymacja: 12 000 - 18 000 zł

Estymacja: 12 000 - 18 000 zł

olej/płótno, 31,5 x 47 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'T Rybkowski | 1875'
Na odwrociu na płótnie i krośnie trzy okrągłe stemple: 'WIEN | FR. ANTOINE | [...] Maler | Restaurator | HEUGASSE 56'; na górnej listwie krosna ołówkiem: 'Rybkowsky [...] 1875 311/2 x 47'
ID: 85655
  • dom aukcyjny Agra-Art, Warszawa, grudzień 2013
Tadeusz Rybkowski w 1875 przyjechał do Wiednia, by studiować w tamtejszej ASP pod kierunkiem C. Würzingera, a następnie w pracowni polskiego malarza Leopolda Loefflera. Co wyjątkowe, Rybkowski znalazł się także w gronie wychowanków malarza wiedeńskiego Hansa Makarta, stając się jego ulubionym i protegowanym uczniem. W okresie akademickim Rybkowski wiódł życie typowe dla artystycznej cyganerii, jednocześnie zarabiając pieniądze wykonywaniem rysunków do ilustrowanych czasopism niemieckich i krajowych. W 1878 malarz urządził w Wiedniu własną pracownię, poświęcając się w tym okresie przede wszystkim malarstwu rodzajowemu i historyczno-rodzajowemu. Z zamiłowaniem malował sceny z życia ludu, targi, jarmarki, wesela chłopskie, polowania, kuligi. Prezentowany w katalogu nokturn to doskonała wprawka tego, czemu artysta poświęci się w wiedeńskiej pracowni, gdyż praca należy do wczesnych w dorobku artysty; powstała na pierwszym roku studiów, o czym świadczy sygnatura malarza.