Art Outlet. Sztuka Dawna (wyniki)
30 czerwca 2020 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 28 000 zł
84

Cena wylicytowana: 28 000 zł

olej/płótno, 54 x 65 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Rubczak Jan | 908'
na odwrocie autorski napis: 'Blade słońce | Bretagne | 400 k | Lwów | Jan Rubczak | 9 Campagne Premiere | Paris'; nalepka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie z nr '61' i tytułem obrazu
ID: 86307
  • Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie
Jan Rubczak należał do studentów Józefa Pankiewicza w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wśród których profesor popularyzował nowoczesną sztukę francuską. Młody malarz wyjechał do Paryża prawdopodobnie w 1908 roku, w tym czasie odwiedził także Bretanię. Region ten w ostatnich dekadach XIX stulecia stał się popularnym celem wyjazdów wśród artystów europejskich – przyciągała ich bliskość oceanu, surowy krajobraz i folklor oraz tanie warunki życia. Od 1911 roku Rubczak mieszkał w Paryżu na stałe i rozwijał swoje malarstwo oraz grafikę. Prezentowana praca "Blade słońce" powstała podczas pierwszego pleneru artysta w Bretanii – zamiast na konkretnym motywie architektury czy pejzażu skupił się na studiowaniu aury lokalnej przyrody. Opisany na odwrociu obraz informuje o adresie zamieszkania artysty w Paryżu – 9 Rue Campagne-Première na Montparnassie. Pod tym adresem wynajmowali później mieszkanie malarz Tsugouharu Foujita oraz poeta Rainer Maria Rilke.