Art Outlet. Sztuka Dawna (wyniki)
5 listopada 2020 godz. 19:00

Teodora Mukułowska (1880 Kowalewo - 1946 Poznań)
"Portret p. N.N.", 1907
Cena wylicytowana: 5 000 zł
"Portret p. N.N.", 1907

Cena wylicytowana: 5 000 zł

olej/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany l.g.: 'Dora Mukułowska | Paris 1907'
na odwrociu na poprzecznej listwie krosna nalepka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, na dolnej listwie oprawy nalepka Salonu Sztuk Plastycznych okręgu poznańskiego z 1947 roku
ID: 87488
  • Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków
  • Salon Sztuk Plastycznych, Poznań, 1947 rok
Teodora Mukułowska była polską malarką i docenianą działaczką społeczną. Pochodziła z rodziny ziemiańskiej, jej ojciec był posłem na sejm pruski Mukułowska studiowała sztukę i rzemiosło artystyczne we Wrocławiu, Wiedniu i Paryżu. Swoje prace zaczęła profesjonalnie wystawiać na ekspozycjach krajowych i zagranicznych w początkach XX wieku. W 1912 na Salonie Paryskim zdobyła srebrny medal, była również wyróżniana przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu. Działalność artystyczną dzieliła z wspieraniem walk o polską szkołę w zaborze pruskim. W czasie II wojny światowej Niemcy wysiedlili artystkę do Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie tworzyła polichromię w kolegiacie św. Michała Archanioła. Po wojnie wróciła do Poznania, gdzie uczyła rysunków w Gimnazjum Dąbrówki, a przy Izbie Przemysłowo-Handlowej prowadziła pracownię zabawek. Malowała przede wszystkim kompozycje figuralne, portrety, martwe natury i krajobrazy w duchu postimpresjonizmu. Oprócz tego tworzyła ekslibrisy, zabawki artystyczne i ilustrowała książki.