Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989

Niezwykle aktualne i wymowne płótno „Ukraińcy” Wilhelma Sasnala wczesne prace podbijającej światowy rynek sztuki Ewy Juszkiewicz poruszające „krwawe” obrazy Piotra Uklańskiego prowokacyjne fotografie Katarzyny Kozyry czy monumentalne horror vacui Jakuba Juliana Ziółkowskiego – już 10 marca pojawią się na pierwszej w 2022 roku aukcji „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989” w DESA Unicum. Wśród 58 prezentowanych prac znajdą się również wystawiany w Nowym Jorku dyptyk Piotra Janasa unikatowy „obraz w obrazie” Radka Szlagi minimalistyczny rysunek Pauliny Ołowskiej sięgające do stylistyki komiksowej płótno Marcina Maciejowskiego czy unikatowy gwasz Moniki Sosnowskiej. Zapoczątkowany w 2013 roku cykl „Nowe Pokolenie po 1989” to jeden z najszybciej rozwijających się oraz przynoszących kolejne rekordy cenowe segmentów rynku aukcyjnego w Polsce. Tylko w 2021 roku jego wartość zwiększyła się o 100 proc. Wszystkie licytowane prace będzie można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji (37)

Monika Sosnowska
Bez tytułu, 2003
gwasz/papier, 19 x 50 cm
Cena wylicytowana: 8 000 zł
Slavs and Tatars
"Katalog", 2018
wełna, 190 x 180 cm
Cena wylicytowana: 18 000 zł
Jadwiga Sawicka
"Słodzony", 2014
akryl/płótno, 60 x 80 cm
Cena wylicytowana: 14 000 zł
Jakub Julian Ziółkowski
"Caligula", 2010
olej/płótno, 160 x 134 x 4,5 cm
Cena wylicytowana: 240 000 zł
Piotr Uklański
Bez tytułu (Powstanie Warszawskie '44 - Filtry), 2009
tusz, gesso/płótno, 152,5 x 152,5 cm
Cena wylicytowana: 320 000 zł
Piotr Uklański
Bez tytułu (Powstanie Warszawskie'44 - Powązki), 2009
tusz, gesso/płótno, 175,5 x 175,35 cm
Cena wylicytowana: 280 000 zł
Ewa Juszkiewicz
Bez tytułu, 2009
akryl/płótno, 60 x 60 cm
Cena wylicytowana: 100 000 zł
Katarzyna Kozyra
"Karaski w pościeli" - zestaw 5 prac, 1992/2012
odbitka żelatynowo-srebrowa/papier barytowy, 16 x 23 cm (wymiary każdej pracy)
Cena wylicytowana: 38 000 zł
Wilhelm Sasnal
Ukraińcy, 2015
olej/płótno, 60 x 80 cm
Cena wylicytowana: 250 000 zł
Wilhelm Sasnal
Bez tytułu, 2000
olej/płótno, 177 x 175 cm
Cena wylicytowana: 280 000 zł
Marcin Maciejowski
"Do you expect me to let you go?", 2005
olej/płótno, 37,5 x 50 cm
Cena wylicytowana: 60 000 zł
Radek Szlaga
"Nieznany malarz z dalekiego kraju 2", 2016
olej/płótno, 60 x 80 cm
Cena wylicytowana: 48 000 zł
Antoni Starowieyski
"Wózek", 2015
olej/płótno, 190 x 140 cm
Cena wylicytowana: 55 000 zł
Monika Misztal
"Oko Szymona Buraka", 2019
olej/płótno, 80,5 x 64,5 cm
Cena wylicytowana: 10 000 zł
Martyna Czech
"Nostalgia anioła", 2019
olej, akryl/płótno, 80 x 60 cm
Cena wylicytowana: 15 000 zł
Paulina Ołowska
"Montana podium", 2015
tusz/papier, 42 x 29,5 cm (arkusz)
Cena wylicytowana: 9 500 zł
Mariusz Tarkawian
"Poniedziałek, 06.06.2016", 2016
tusz/papier, 70 x 100 cm
Cena wylicytowana: 4 800 zł
Cezary Poniatowski
"A View to a Kill", 2016
akryl/płótno, 180 x 145 cm
Cena wylicytowana: 14 000 zł
Michał Łukasiewicz
"Królestwo smutku", 2002
olej/płótno, 135 x 135 cm
Cena wylicytowana: 11 000 zł
Bartek Otocki
Bez tytułu, z cyklu "Saudade", 2020
olej/płótno, 60 x 120 cm
Cena wylicytowana: 6 500 zł
Sławomir Elsner
"Panorama 95 (Duży Mały Teatr)", 2006
olej/płótno, 100 x 135 cm
Cena wylicytowana: 30 000 zł
Bartek Materka
Bez tytułu, 2006
olej/płótno, 50 x 70 cm
Cena wylicytowana: 5 500 zł
Aleksandra Czerniawska
"Kryjówka", 2008
olej/płótno, 110 x 160 cm
Cena wylicytowana: 7 500 zł
Jakub Ciężki
"Tablica 1", 2014
akryl, emalia akrylowa/płótno, 120 x 150 cm
Cena wylicytowana: 9 500 zł
Maurycy Gomulicki
#21, z serii "Nightflight to Venus", 2016
lambda/plexi, papier fotograficzny, dibond, 80 x 120 cm
Cena wylicytowana: 13 000 zł
Monika Chlebek
"Rzepy", 2010
olej/płótno, 40 x 45 cm
Cena wylicytowana: 11 000 zł
Paweł Skurski
"Mini", 2015-20
olej/płótno, 178 x 190 cm
Cena wylicytowana: 50 000 zł
44
Anna Halarewicz
"Orphic", 2018
akryl/płótno, 120 x 90 cm
Cena wylicytowana: 9 000 zł
Michał Jankowski
"Astronauta", 2011
olej/płótno, 80 x 60 cm
Cena wylicytowana: 11 000 zł
Mateusz Szczypiński
Portret II, 2011
olej/płótno, 70 x 60 cm
Cena wylicytowana: 9 000 zł