Artyści dla Wiesia. Aukcja charytatywna (wyniki)

6 listopada 2019, godz. 19:00

Piotr Młodożeniec
(ur. 1956, Warszawa)

Bez tytułu, 2018 r.

technika mieszana/płótno, 47,5 x 38 cm (arkusz)

sygnowany i datowany l.d.: 'PM 18'

na odwrociu opisany: '25/07 | PM' 18'

Cena wylicytowana: 900
Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie w latach 1976-1981. Dyplom otrzymał w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Od lat 80. zajmuje się równolegle malarstwem i grafiką, często je łącząc. W latach 80. współtworzył zjawisko Nowej Ekspresji w malarstwie, będąc zarazem uczestnikiem ruchu kultury niezależnej, kontestującej oficjalne życie artystyczne w stanie wojennym. Brał udział w wystawach tego nurtu, nade wszystko jest jednak autorem powszechnie znanych, szeroko wówczas kolportowanych kanałami podziemnymi grafik okolicznościowych: kartek świątecznych, plakatów, ulotek, ilustracji, znaków, kalendarzy itp. Wykonywał je w technice sitodruku, wykorzystując pierwsze graficzne programy komputerowe. Efektem było charakterystyczne liternictwo, uproszczona i płaska sylwetka ludzka oraz gruby raster. Estetyka ta przenikała do obrazów, które artysta wzbogacał elementami collage’u, malarstwem sprayami, jak w graffiti, neonami itp. Cechy te przetrwały w jego sztuce do obecnych lat, ulegając tylko dalszemu zsyntetyzowaniu, co sprawia, że niektóre nowsze obrazy Młodożeńca zbliżają się w wyrazie do abstrakcji aluzyjnej. Artysta wystawiał na wielu prywatnych, kościelnych i niezależnych wystawach dekady lat 80., jak „Świadectwo obecności“, Warszawa 1982 r., I Krajowa Wystawa Malarstwa Młodych „Droga i Prawda“, Wrocław 1985 r., „Co słychać“, Warszawa 1987 r. i in. W latach 90. kilkakrotnie prezentował swe prace wspólnie z ojcem Janem i bratem Stanisławem, malarzem z Nowego Jorku. Od 1992 r. Młodożeniec pracuje z Markiem Sobczykiem w graficznej spółce autorskiej pn. „zafryki“. Projektują plakaty, billboardy, współpracują jako ilustratorzy z czasopismami, np. „Gazetą Wyborczą“. Indywidualnie Młodożeniec jest laureatem licznych nagród, m.in. Najlepszy plakat Warszawy 1982 r., Grand Prix Festiwalu Plakatu w Chaumont 1993 r., srebrny medal na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie 1998 r.

ID: 78126