19 września 2019, godz. 19:00
54

Basia Bańda
(ur. 1980, Zielona Góra)

Jestem potworem, który Cię pilnuje, 2003 r.

olej, technika mieszana/płótno, 24 x 18 cm

sygnowany i opisany na odwrociu na blejtramie: 'BARBARA BAŃDA | WRZESIEŃ 2003'

Cena wylicytowana: 2 200
Estymacja: 1 800 - 2 800
Basia Bańda na przestrzeni lat wypracowała swój dystynktywny styl. Artystka, poza technikami takimi jak rysunek i malarstwo, często sięga po zajęcia kojarzone z tradycyjnym kobiecym rękodziełem, czyli szycie i haft. Techniki te w wykonaniu artystki cechują się pewną siermiężnością wynikającą z użycia tanich materiałów, takich jak włóczka czy mulina, wykorzystywanych przez uczniów szkół podstawowych w trakcie zajęć z techniki. Styl ten, odcinający się od akademickich standardów i narzędzi, balansuje na granicy antyprofesjonalizmu. Twórczość Basi Bańdy wypełniają sprzeczności oraz niedomówienia zostawiające pole do bogatej interpretacji. Artystka nieraz zestawia pudrowe kolory kojarzące się z dziecięcą niewinnością z brutalnymi erotycznymi treściami. Hasła oraz sformułowania, które pojawiają się na płótnach są formą intymnego dziennika autorki.
Przez rok studiowała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2006 r. skończyła ASP w Poznaniu. Po studiach wróciła do rodzinnego miasta. Popularność zaczęła zdobywać jeszcze na studiach. Krytycy dostrzegli ją na targach sztuki "Art Poznań 2005". Doczekała się kilku indywidualnych wystaw, m.in. w krakowskiej galerii Zderzak. Obok uznanych już za klasyków polskich artystów reprezentowała nasz kraj w 2005 r. w Berlinie na targach Art Forum. W 2006 r. jej prace obecne były na zbiorowej wystawie na festiwalu młodej kultury i sztuki "Terra Polska" w Monachium. Od grudnia 2006 do lutego 2007 r. można było oglądać obrazy Basi Bańdy pośród 60 najbardziej znanych polskich malarzy w warszawskiej Zachęcie na wystawie "Malarstwo polskie XXI w."

ID: 74155