Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

19 września 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
42

Łukasz Patelczyk
(ur. 1986)

"Tornado", 2011 r.

olej/płótno, 140 x 110 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'ŁUKASZ | PATELCZYK | "Bez tytułu", "Tornado" | 2011 r'

Cena wylicytowana: 6 000
Estymacja: 6 000 - 7 500
Wystawiany
- Artystyczna podróż Hestii, wystawa konkursowa, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, 2011
- Świeża krew, Galeria Socato, Wrocław, 2012
- Promocje, Galeria Sztuki w Legnicy, 2012
- Przez Pryzmat, Pałac Sztuki, Kraków, 2014
- Artlevel, Contemporary Art Center M17, Kiev, 2015
- Łukasz Patelczyk, Krajobraz po, Poznańska Galeria Nowa, Poznań, 2015
- Łukasz Patelczyk, Constellations, Galerie Sandhofer, Salzburg, 2017
- Łukasz Patelczyk, Czarne, Galeria Krynki, Krynki, 2017
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Twórczość Łukasza Patelczyka jest niezwykle świadoma i spójna. Malarz buduje kompozycje obrazów na bazie formalnych antagonizmów. Organiczność znana z rzeczywistych krajobrazów zostaje zestawiona z formami geometrycznymi. Artysta maksymalnie wzbogaca estetyczną tkankę obrazu dzięki stosowaniu przeciwności. Połączenie skrajnych środków formalnych to sposób na autorski komentarz rzeczywistości, ale również prezentacja niezwykłych umiejętności technicznych. Chętnie wprowadza widzów w swoją twórczość, mówiąc: „Geometryczne linie nawiązują do schematycznych zodiakalnych konstelacji. Zderzenie nocnych krajobrazów z figurami geometrycznymi mogłoby burzyć porządek obrazu, jednak nie o to mi chodzi. Powstające w mojej wyobraźni tajemnicze, graficzne formy mają tworzyć nową harmonię między przeciwstawnymi siłami”.
Biogram artysty
Twórca jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w 2012 w pracowni prof. Teresy Miszkin oraz prof. Witosława Czerwonki. Pracuje równolegle nad kilkoma cyklami obrazów, które wciąż rozwija. Jest laureatem konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011 - nagroda specjalna, stypendium Walencji oraz Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 - nagroda prasowa redakcji "Notes Na 6 Tygodni". Jest także finalistą konkursów: XI Konkurs im. Eugeniusza Gepperta, Promocje, Świeża Krew. Aktywnie uczestniczy w wystawach zbiorowych, jest również autorem ekspozycji indywidualnych. Jego największą jak do tej pory wystawę indywidualną pod nazwą "Migotanie", można było ostatnio zobaczyć w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

ID: 74301

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem