19 września 2019, godz. 19:00

Sławomir Toman
(ur. 1966, Kraków)

Bez tytułu, 2013 r.

olej/płótno, 65 x 54 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'TOMAN'S | "BEZ TYTUŁU" | 2013 | OLEJ, PŁÓTNO | 54 x 65 cm'

Cena wylicytowana: 2 800
Estymacja: 3 000 - 4 800
- Sławomir Toman, Suma rozłączna, BWA Galeria Zamojska,
Zamość, 6.11-7.12.2014
- Sławomir Toman, Suma rozłączna, katalog wystawy
w BWA Galerii Zamojskiej, Zamość, 2014, s. 21 (il.)
Prezentowane płótno Tomana wyobraża fantastyczną postać zielonego herosa. Jest to istota zdająca się pochodzić z kina fantasy lub ze świata gier komputerowych. Płótno Tomana ukazuje muskulaturę fantastycznego bohatera, jego hybrydyczną ludzko-monstrualną anatomię. Malarz nie wydaje się jednak obrazować groźnego potwora, na co zdaje się wskazywać nieco komiczny wyraz twarzy przedstawionej postaci. Obrazy Sławomira Tomana często przedstawiają codzienną, "popularną” rzeczywistość. Artysta nadaje im naturalistyczny wygląd, podkreślając jednocześnie ich barwę i kształt, tworząc wyrazisty efekt rodem z reklamy produktów na sprzedaż. W ten sposób malarz ukazywał w swojej sztuce przykładowo odzież czy lekarstwa. Często jednak sięgał także po motywy popkulturowej tandety, obrazując plastikowe gadżety czy porcelanowe bibeloty. Jak sam zaznaczał, wbrew pozorom jego sztuka nie była zamierzona jako krytyka konsumpcjonizmu. Artystę interesował zawsze raczej wygląd obiektu, jego wizualna warstwa i możliwość przetransportowania jej na płótno. To właśnie wytwarzanie wizualnych przedstawień za pomocą malarskiej materii ma być tym, co interesuje artystę: pozostawianie materialnego śladu za pomocą swojej artystycznej aktywności.
Studiował w Instytucie Wychowania Plastycznego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie (1986-87) oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Włodzimierza Kuzna (1988-1993). W 1995 roku otrzymał stypendium Ministra Spraw Zagranicznych Francji i przez dwa lata studiował w Ecole Régionale des Beaux-Arts w Rennes pod kierunkiem prof. Gererda Baldet. W 1997 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Jego prace znajdują się w zbiorach kolekcji Arteonu, Galerii Piekary, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, galerii BWA w Sandomierzu oraz wielu innych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

ID: 69958