Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

19 września 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
1

Jakub Julian Ziółkowski
(ur. 1980)

"Smutny telefon", 2003 r.

olej/płótno, 24 x 18 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'JAKUB JULIAN | ZIÓŁKOWSKI | JZ 2003 | "SMUTNY | TELEFON"'

Cena wylicytowana: 8 000
Estymacja: 8 000 - 14 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Prezentowana praca to jeden z wczesnych obrazów młodego twórcy, w której prym wiodą bujność i mnogość form, starannie dopracowany ornament oraz koloryzm. Na pierwszy plan wysuwa się starannie wyszkicowana przez artystę dłoń odkładająca czerwoną słuchawkę telefoniczną. Scenę podkreśla bladoniebieskie, wyblakłe tło, znane z konwencji prac surrealistycznych.
Biogram artysty
Twórczość Jakuba Juliana Ziółkowskiego osadzona jest na granicy jawy i snu, fikcji i obłędu. Przestrzeń plastyczna, jaką udało mu się wypracować, wypełniona jest kodami i znakami zaczerpniętymi z wyobraźni artysty, tak dalece odbiegającej od zastanej rzeczywistości. Motywy, którymi operuje Ziółkowski, przywodzą na myśl te zaczerpnięte ze sfery marzeń sennych, skrywanych pragnień, lęków i niepokojów. Artysta stale poszukuje właściwej mu formy wyrazu, dając sobie prawo do stylistycznej eksploracji i eksperymentu. Ziółkowski czerpie z ekspresjonizmu, abstrakcji, sztuki orientalnej, a także konwencji rysunkowej. W swojej twórczości ucieka od malarstwa realistycznego i akademickiego, jednocześnie starając się wejść z nimi w polemikę. Przejawem dialogu z tradycyjnym pojmowaniem sztuki mogą być martwe natury, które są częstym podejmowanym przez artystę tematem oraz niezwykle głębokie, podkreślające psychiczne wnętrze studia człowieka. W tym wykreowanym przez artystę barwnym, z pozoru chaotycznym świecie możemy dostrzec inspiracje twórczością Andrzeja Wróblewskiego, Pieta Mondriana, Hieronima Boscha oraz Pabla Picassa.

ID: 72775

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem