1 października 2019, godz. 19:00

Andrzej Pietsch
(1932 Kraków - 2010 Kraków)

"Podróż artystyczna", 1975 r.

akwaforta/papier, 78,5 x 50,4 cm (arkusz)

sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: 'Podróż artystyczna/Artist's journey e/a APietsch 75'

Cena wylicytowana: 1 000
Estymacja: 1 100 - 1 600
Artysta grafik, taternik i alpinista. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1951-58 dyplom u prof. Mieczysława Wejmana). W 1986 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Współpracował z kilkoma innymi uczelniami w kraju (m.in. w Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Cieszynie), w okresie 1972-78 był prorektorem ASP w Krakowie. Do roku 1999 miał ok. 70 wystaw indywidualnych, w tym około połowy za granicą, uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych. Z czasem stał się jednym z najbardziej cenionych polskich grafików, od 1966 otrzymywał wyróżnienia międzynarodowe. Zajmował się m.in. wklęsłodrukiem, tworzył grafiki m.in. w kilku cyklach, np. "Aktorki" (od 1964), "Podróżni" i "Podróże" (od 1966), "Trawy" (od 1984), a także (zwłaszcza wcześniej) motywy górskie. Stał się też cenionym dydaktykiem (do 2000 roku ośmiu z jego uczniów stało się profesorami, a pod jego kierunkiem dyplomy ukończyło przeszło 170 studentów). Uczestnik wielu gremiów konkursowych.

ID: 65232