Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna (wyniki)

1 października 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
34

Władysław Rząb
(1910 Zgierz - 1992 Łódź)

"Targ w Zgierzu", 1977 r.

linoryt/papier, 35,5 x 32,5 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: 'Targ w Zgierzu linoryt WRząb 1977'

Cena wylicytowana: 600
Estymacja: 900 - 1 400
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Biogram artysty
Jeden z wybitniejszych przedstawicieli „sztuki, zwanej naiwną”. Nie posiadał akademickiego, artystycznego wykształcenia. Był dzieckiem biednej, wielodzietnej, robotniczej rodziny. Na jego życiu zaciążyło dramatyczne, ciężkie dzieciństwo i sieroctwo. Zainteresowania artystyczne: plastyczne i muzyczne nie znajdowały zrozumienia w jego otoczeniu. W życiu imał się różnych zawodów: był robotnikiem w tkalni drutu, listonoszem, kierownikiem świetlicy, malarzem ściennym, dekoratorem witryn sklepowych, malarzem szyldów, lakiernikiem, pracował w dekoratorni teatralnej. Aby utrzymać żonę i troje dzieci nocami grał w zespole na skrzypcach podczas zabaw i wesel. Początkowo naiwnie, choć z dużą sprawnością starał się kopiować kompozycje historyczne i batalistyczne. Podczas okupacji, jako jeniec i na robotach w Niemczech malował Niemcom portrety. Po wyzwoleniu pracował jako lakiernik. Otrzymał stypendium i uczęszczał przez trzy lata do pracowni malarskiej prof. Adama Rychtarskiego w Łodzi. Wtedy odnalazł swoją drogę. Poszedł w kierunku deformacji i ekspresji. Jego obrazy i grafiki posiadają wyraz zbliżony do klasyków niemieckiego ekspresjonizmu. W latach 1961-1982 udział w wystawach w kraju i zagranicą (Stuttgart, Norymberga, Rzym). W ostatnim zdaniu swego życiorysu pisał "Najszczęśliwsze chwile życia spędziłem malując, rzeźbiąc i wykonując grafiki. Bez sztuki nie potrafiłbym żyć, odnalazłem w niej sens swego istnienia i bardzo wierzę, że ona mnie przeżyje". Obrazy Rząba znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Radomiu, Muzeum Miasta Łodzi, Bibliotece Uniwerytetu Łódzkiego.

ID: 62008

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem