1 października 2019, godz. 19:00

Józef Gielniak
(1932 Derain - 1972 sanatorium Bukowiec)

"Improvisation - lucubration, humorous and fanciful", 1963 r.

linoryt/papier, 49 x 42 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: '"Improvisation - lucubration, humorous and fanciful" dedicated Andrew STASIK. linocut 1963 Proof no 2 Józef Gielniak'

75 x 68 cm (w świetle oprawy)

Cena wylicytowana: 5 500
Estymacja: 4 500 - 6 000
- Jozef Gielniak, Irena Jakimowicz, Arkady, Warszawa, 1982, (il.)15
W latach 1945 - 46 studiował w Ecole des Beaux-Arts w Valenciennes. Do Polski przejechał w 1950 r. Artysta od 1953 r. nie opuszczał sanatorium Bukowiec, gdzie leczył się na gruźlicę i gdzie po blisko 20 latach pobytu zmarł. Architektura i otoczenie sanatorium były też najczęstszymi motywami jego prac, choć nie zawsze traktowanymi dosłownie. Miał 19 wystaw indywidualnych w kraju i 3 za granicą (Wiedeń, Kopenhaga, Florencja). Brał udział w wystawach zbiorowych. Od 1966 r. był członkiem Société Internationale des Graveurs sur Bois "XYLON". W 1963 r. otrzymał nagrodę na V Biennale Grafików w Lublanie, w 1966 r. dwie nagrody (regulaminową i fundowaną) na I Międzynarodowym Biennale w Krakowie. W 1967 r. otrzymał nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Grafiki w Vancouver, a w 1972 r. nagrodę na II Międzynarodowym Biennale Grafiki w Fredrikstad.

ID: 69694