Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna – pierwsze obiekty

1 października 2019, godz. 19:00

Jerzy Kałucki
(ur. 1931 r., Lwów)

"Tub", 1993 r.

serigrafia barwna/papier, 56 x 47,5 cm (zadruk)

sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: '"Tub" 28/35 serigraphie J. Kałucki 1993'

W latach 1951-57 studiował na ASP w Krakowie malarstwo i scenografię pod kierunkiem Zygmunta Radnickiego i Andrzeja Stopki. Od 1981 prowadzi pracownię malarstwa na poznańskiej PWSSP. Jest autorem licznych scenografii teatralnych i telewizyjnych. W 1959 roku zaczął wystawiać swe prace malarskie. Od 1976 jest członkiem reaktywowanej Grupy Krakowskiej. Wystawiał również w krakowskiej Galerii Krzysztofory: np. "Pokaz obrazu odcinka luku o promieniu r=1970 cm". Oprócz malarstwa i scenografii uprawia rysunek, grafikę, zajmuje się działaniami przestrzennymi - instalacjami. Jerzego Kałuckiego często określa się, jako "filozoficznego konstruktywistę", a sam chętnie powołuje się na kontynuatora malarstwa zapoczątkowanego przez Kazimierza Malewicza.

ID: 69632