Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna – pierwsze obiekty

1 października 2019, godz. 19:00

Richard Anuszkiewicz
(ur. 1930, Erie)

Geo Style Lithograph , 1968 r.

litografia/papier, 41 x 32 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany, datowany i opisany ołówkiem p.d.: 'ANUSZKIEWICZ 165/200 1968'

wiersz "Fall 1961" Roberta Lowella na odwrociu

W latach 1948-53 uczył się w Cleveland Institute of Art. Następnie wraz z Josefem Albersem ukończył wydział Sztuki i Architektury na Yale University. Anuszkiewicz uważany jest za jednego z twórców Op-artu. Na początku swojej drogi twórczej artysta zrealizował serię dużych, malowanych obiektów z drewna, o różnych kształtach, bezpośrednio wchodzących w przestrzeń. Dzięki niewielu zabiegom, między innymi, poprzez zróżnicowanie grubości pionowych linii jednej barwy, położonych na skontrastowanym, prawie monochromatycznym tle, Anuszkiewicz doprowadzał do przestrzennego promieniowania koloru. Prace te, których źródłem była między innymi "Świątynia Złotej Czerwieni", zostały skonstruowane inaczej niż wcześniejsze abstrakcyjne obrazy bez wykorzystywania typowej dla tego kierunku iluzji optycznej i jej percepcji. Anuszkiewicz w swych kompozycjach najczęściej używa podstawowych figur geometrycznych, tworząc iluzję ruchu abstrakcyjnych obrazów.

ID: 71590