7 maja 2019, godz. 20:00
227

Stanisław Dawski
(1905 Dorohusk - 1990 Warszawa)

Portret kobiety, 1952 r.

sucha igła/papier, 24,5 x 20 cm (zadruk)

sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'Dawski 52'

sygnowany i opisany ołówkiem na odwrociu: 'St Dawski - sucha igła' 34,5 x 24,5 cm ( arkusz)

Cena wylicytowana: 1 100
Estymacja: 900 - 1 400
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom otrzymał 1939 roku w pracowni Feliksa Szczęsnego Kowarskiego i Stanisława Ostoi - Chrostowskiego. Od 1945 roku przez następne 25 lat związany był z PWSSP we Wrocławiu, której był profesorem i przez pewien czas rektorem. Zajmował się grafiką, malarstwem, rzeźbą w ceramice i szkle. Brał czynny udział w życiu wystawowym. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (Londyn, Sofia, Praga, Wiedeń, Berlin, Budapeszt, Tel-Aviv, Toronto i in.) Był laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in.: Nagrody Artystycznej Miasta Wrocławia, Nagrody Artystycznej Wojewódzkiej Rady Narodowej, medale Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, medal na IV Międzynarodowym Biennale Exlibrisu w Malborku. Był wybitnym pedagogiem - jego uczniem był m.in. Józef Gielniak.

ID: 61484