7 maja 2019, godz. 20:00
220

Jerzy Kałucki
(ur. 1931 r., Lwów)

"Mino" , 1991/1994 r.

serigrafia barwna/papier, 49 x 49 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'Kałucki 1991/94' oraz opisany ołówkiem u dołu: '"Mino" 37/50 serigraphie'

69 x 69 cm (w świetle oprawy)

Cena wylicytowana: 2 600
Estymacja: 3 400 - 4 500
- Kałucki. Linia i kolor: odczucie światła, Ząbki 2006, p. 25 (ill.)
W latach 1951-57 studiował na ASP w Krakowie malarstwo i scenografię pod kierunkiem Zygmunta Radnickiego i Andrzeja Stopki. Od 1981 prowadzi pracownię malarstwa na poznańskiej PWSSP. Jest autorem licznych scenografii teatralnych i telewizyjnych. W 1959 roku zaczął wystawiać swe prace malarskie. Od 1976 jest członkiem reaktywowanej Grupy Krakowskiej. Wystawiał również w krakowskiej Galerii Krzysztofory: np. "Pokaz obrazu odcinka luku o promieniu r=1970 cm". Oprócz malarstwa i scenografii uprawia rysunek, grafikę, zajmuje się działaniami przestrzennymi - instalacjami. Jerzego Kałuckiego często określa się, jako "filozoficznego konstruktywistę", a sam chętnie powołuje się na kontynuatora malarstwa zapoczątkowanego przez Kazimierza Malewicza.

ID: 68885