7 maja 2019, godz. 20:00
207

Victor Vasarely
(1906 Pécs - 1997 Paryż)

Tsillag, 1986 r.

litografia barwna/papier, 35 x 35 cm

sygnowany ołówkiem p.d.: 'Vasarely' oraz opisany ołówkiem l.d.: 'LVI / LXX'

Cena wylicytowana: 3 800
Estymacja: 5 000 - 6 500
Z pochodzenia był Węgrem. Dorastał w Budapeszcie. Od 1930 roku działał w Paryżu. Jeden z czołowych przedstawicieli abstrakcji geometrycznej, prekursor op-artu czyli sztuki operującej złudzeniami optycznymi. Od lat 50. starał się określić ją formułując szereg manifestów. Swoją twórczość abstrakcyjną określał mianem plastyki kinetycznej, starając się poprzez stosowane w niej efekty stwarzać wrażenie ruchu. Od roku 1960 artysta w manifestach teoretycznych rozwija koncepcję alfabetu plastycznego zatytułowanego "Folklor planetarny". Swoje pomysły plastyczne chciał wykorzystać do dekoracji budynków.

ID: 69963