7 maja 2019, godz. 20:00
203

Roman Opałka
(1931 Abbeville, Francja - 2011 Rzym)

"Potop", 1968 r.

kwasoryt/papier, 71 x 59 cm (arkusz)

sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'Opałka 68 oraz opisany ołówkiem l.d.: 'The Deluge Etching 9/10'

sygnowany i opisany na odwrociu: 'OPAŁKA ROMAN | THE DELUGE'

Cena wylicytowana: 13 000
Estymacja: 5 000 - 6 500
- Bożena Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1996, s. nlb., il. 28
„Zanim doszedł do swojej ostatecznej mono- czy metaidei ’obrazów liczonych’, prowadził Opałka poszukiwania twórcze w wielu dziedzinach plastyki. Zajmował się grafiką i rysunkiem, malarstwem, rzeźbą i medalierstwem, ilustracją książkową i plakatem. Wydaje się, że kierowała nim wówczas tyleż niespokojna potrzeba doświadczeń i penetracji różnych obszarów działania, co ambicja wypróbowania w nich własnych możliwości. Zadziwiające to tylko było, że w każdej z podjętych dziedzin osiągał artysta rezultaty co najmniej oryginalne i uderzające świeżością ujęcia, a niekiedy odkrywcze“.– BOŻENA KOWALSKA
Wojnę spędził w Niemczech, w 1945 powrócił do Francji, rok później przyjechał do Polski. W 1950 ukończył studia na łódzkiej PWSSP, a w latach 1950-56 studiował na warszawskiej ASP. Od 1965 działał we Francji. Przedstawiciel konceptualizmu. Początkowo tworzył kwasoryty (m.in. seria Opisanie świata); później kompozycje przestrzenne z płótna, zwane "poduszkowcami"; a od 1965 zaczął pokrywać płótna, nazywane przez siebie "detalami" rzędami kolejnych cyfr, zaczynając od jedynki (pierwszy został zapisany liczbami od 1 do 35327), co miało oddawać upływ czasu. Płótnom towarzyszyła fotografia twarzy artysty ukazująca oznaki starzenia się i nagranie jego głosu. Jest laureatem wielu nagród, między innymi: Nagrody Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida. Brał udział w Biennale w Sao Paulo (1969 i 1977), Documenta w Kassel (1977 ), Biennale w Wenecji (1995).

ID: 70208