Sztuka Współczesna. Prace na papierze.

21 listopada 2019, godz. 19:00

Adam Hoffmann
(1918 Kraków - 2001 Kraków)

"Pamiątka z wczasów", 1970 r.

węgiel/papier, 51,5 x 36,5 cm (arkusz)

sygnowany i datowany monogramem wiązanym p.d.: 'AH | 6 XI | 1970'

opisany i sygnowany na odwrociu: 'PAMIĄTKA Z WCZASÓW | Adam Hoffman'

Estymacja: 1 200 - 2 000
Rysownik, malarz, zajmował się też plakatem. Studia rozpoczął w 1938 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim i w prywatnej szkole rysunku i malarstwa Alfreda Terleckiego. Kontynuował naukę Podczas okupacji w Kunstgewerbeschule, a w latach 1945-48 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (w pracowniach malarstwa Władysława Jarockiego i Eugeniusza Eibischa oraz grafiki Konrada Srzednickiego). Pedagog w liceach plastycznych w Katowicach i Krakowie, a później w ASP w Krakowie, w katowickiej filii, i w Krakowie na Wydziale Grafiki. Adam Hoffmann był rówieśnikiem artystów z Grupy Krakowskiej, przyjaźnił się z Jerzym Nowosielskim i Jerzym Skarżyńskim, ale jako twórca pozostawał w opozycji do nurtu awangardy malarskiej. Stworzył własny, indywidualny świat. Głównym tematem jego sztuki była relacja między kobietą i mężczyzną, którą przedstawiał groteskowo, karykaturalnie i sarkastycznie. Przywoływał motywy biblijne (Salome), mitologiczne (Porwanie Europy) i szekspirowskie, ale właściwie stworzył własną ikonografię.

ID: 78819