Sztuka Współczesna. Prace na papierze.

21 listopada 2019, godz. 19:00

Tadeusz Dominik
(1928 Szymanów - 2014 Warszawa)

Pejzaż żółty, 1961 r.

akwarela/papier, 36 x 45 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany i datowany: 'T Dominik 1961'

Estymacja: 8 000 - 10 000
- kolekcja Mateusza Grabowskiego
„To, co zaskakuje najbardziej w obrazach Dominika, nie dotyczy samej tylko biegłości w posługiwaniu się malarskim tworzywem, nie jest wyłącznie kwestią obranej przed laty metody twórczej. Specyficzny charakter na wskroś pogodnych płócien, pełnych radości życia, wynika ze stosunku artysty do świata”.

– ALEKSANDER WOJCIECHOWSKI
Malarz, grafik, zajmował się też tkaniną artystyczną, ceramiką, a także grafiką komputerową. W latach 1946-51 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w 1953 roku w pracowni prof. Jana Cybisa. W 1951 roku rozpoczął pracę pedagogiczną na stołecznej uczelni i przeszedł przez wszystkie stopnie kariery akademickiej, od asystenta do profesora zwyczajnego (1988). Dwukrotnie był dziekanem Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Był laureatem m.in. nagrody im. Jana Cybisa (1973) i stypendystą Ford Foundation (1962). Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w Polsce i na świecie.

ID: 79003