Sztuka Współczesna. Prace na papierze.

21 listopada 2019, godz. 19:00

Franciszek Starowieyski
(1930 Bratkówka k. Krosna - 2009 Warszawa)

"Potrójny pejzaż", 1995 r.

pastel, technika mieszana , 30 x 21 cm (arkusz)

sygnowany, datowany i opisany śr.g.: 'potrójny pejzaż | F.B.S. 1695'

na odwrociu naklejka z opisem pracy w języku włoskim

Estymacja: 2 600 - 4 000
Pochodził z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Biberstein. Studia artystyczne ukończył na ASP w Krakowie i w Warszawie. Popularność zyskał w latach 60. serią plakatów teatralnych i filmowych. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafika użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Jego malarstwo cechuje fascynacja ciałem kobiecym o "rubensowskich" kształtach, zmysłowością oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią. W swoich "teatrach rysowania" łączył obydwie sztuki w jeden "spektakl sztuk wszelakich", zjawisko medialne, w których taką samą wartością artystyczną jest sam akt tworzenia, jego elementy widowiskowe i - dzięki erudycji autora - literackie, jak i samo dzieło w tradycyjnym słowa tego znaczeniu. W obrazach Starowieyskiego świat realny łączy się z tworami "niepohamowanej" wyobraźni, a jego twórczość ostentacyjnie nawiązująca do starych XVII-wiecznych mistrzów, przesycona jest groteską oraz humorem.

ID: 71444