Komiks i Ilustracja (wyniki)

7 listopada 2019, godz. 19:00

Tadeusz Baranowski
(ur. 1945 r., Zamość)

"Na wypadek wszelki, woda, soda i bąbelki", plansza komiksowa nr 22, 2007 r.

tusz, akwarela/papier, 50 x 35 cm

opisany i sygnowany u dołu: 'PLANSZA Z LIMITOWANEGO ALBUMU WYDANEGO NAKŁADEM AUTORA - "NA WYPADEK WSZELKI, WODA, SODA I BĄBELKI." | T. BARANOWSKI'

Cena wylicytowana: 6 000
Estymacja: 6 500 - 9 000
Malarz, ilustrator, projektant, twórca komiksów, absolwent wydziału malarskiego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia A. Nachta-Samborskiego). Od 1973 roku przez kilka lat tworzył dla "Świata Młodych". Projektował szatę graficzną tygodnika "Razem" i pracował w tym piśmie jako grafik, publikując cykl "Razem z Praktycznym Panem". W 1976 współpracował z "Relaxem", gdzie pojawiły się jego komiksy, m.in. "Orient-Men". Stworzył tak popularne postacie jak profesor Nerwosolek czy Kudłaczek i Bąbelek. W latach 80. komiksy Baranowskiego trafiły do albumów. Część z nich była przedrukami ze "Świata Młodych", część została do pierwotnego scenariusza narysowana całkiem od nowa. Od 1998 roku współpracował przez rok ze "Światem Komiksu". Był autorem pierwszego logo magazynu i jego szaty graficznej. W 2005 rozpoczął bezprecedensowy projekt: sam autor przy wsparciu fanów i czytelników wydał pożegnalny, kolekcjonerski album, w którym profesorek Nerwosolek i Entomologia udają się na zasłużoną komiksową emeryturę. Album zatytułowany był "Tffffuj! Do bani z takim komiksem". Wypracował niepowtarzalny i pełen wyobraźni styl. Jego nieszablonowy, inteligentny, wielowarstwowy humor zyskał rzesze miłośników. W 2007 roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

ID: 78242