Komiks i Ilustracja (wyniki)

7 listopada 2019, godz. 19:00

Tadeusz Baranowski
(ur. 1945 r., Zamość)

"Orient Men, śmieszy, tumani, przestrasza", plansza komiksowa nr 1, 1976 r.

tusz, akwarela/papier, 45,5 x 36 cm

sygnowany u góry wzdłuż prawej krawędzi: 'T. BARANOWSKI'

sygnowany i opisany u dołu: 'TADEUSZ BARANOWSKI. RELAX - ZESZYT 3. 1976 ROK. EGMONT WYD. ALBUMOWE. "RELAX" 1'

Cena wylicytowana: 7 500
Estymacja: 7 000 - 9 500
Malarz, ilustrator, projektant, twórca komiksów, absolwent wydziału malarskiego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia A. Nachta-Samborskiego). Od 1973 roku przez kilka lat tworzył dla "Świata Młodych". Projektował szatę graficzną tygodnika "Razem" i pracował w tym piśmie jako grafik, publikując cykl "Razem z Praktycznym Panem". W 1976 współpracował z "Relaxem", gdzie pojawiły się jego komiksy, m.in. "Orient-Men". Stworzył tak popularne postacie jak profesor Nerwosolek czy Kudłaczek i Bąbelek. W latach 80. komiksy Baranowskiego trafiły do albumów. Część z nich była przedrukami ze "Świata Młodych", część została do pierwotnego scenariusza narysowana całkiem od nowa. Od 1998 roku współpracował przez rok ze "Światem Komiksu". Był autorem pierwszego logo magazynu i jego szaty graficznej. W 2005 rozpoczął bezprecedensowy projekt: sam autor przy wsparciu fanów i czytelników wydał pożegnalny, kolekcjonerski album, w którym profesorek Nerwosolek i Entomologia udają się na zasłużoną komiksową emeryturę. Album zatytułowany był "Tffffuj! Do bani z takim komiksem". Wypracował niepowtarzalny i pełen wyobraźni styl. Jego nieszablonowy, inteligentny, wielowarstwowy humor zyskał rzesze miłośników. W 2007 roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

ID: 78241