Komiks i Ilustracja (wyniki)

7 listopada 2019, godz. 19:00

Jerzy Skarżyński
(1924 Kraków - 2004 Kraków)

"Janosik", cz. IV - Pobór, plansza komiksowa nr 10, 1973 r.

akwarela, tusz/papier, 33,5 x 24,5 cm

sygnowany i datowany p.d.: 'SKARŻYŃSKI 73'

Cena wylicytowana: 3 000
Estymacja: 4 000 - 7 000
WYDANIA:
- wyd. I - RSW Prasa-Książka-Ruch 1974
- wyd. II - Post 2002 (zbiorcze - tomy IV-VI)
W czasie wojny studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Był malarzem i scenografem; stworzył wraz z żoną scenografię i kostiumy m.in do filmów Wojciecha Hasa "Lalka" i "Pamiętnik znaleziony w Saragossie". W czasie okupacji związany był z grupą młodych plastyków i podziemnym teatrem Tadeusza Kantora. W latach 1946-49 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i ASP w Krakowie. W dekadzie 1948-58 był scenografem w "Teatrze Groteska" w Krakowie, wraz z Marią Jaremą i Kazimierzem Mikulskim wywarł znaczący wpływ na styl tego teatru. Wspólnie z żoną projektowali też scenografię do przedstawień operowych, m.in. do Krzysztofa Pendereckiego (Hamburg, 1969), "Balu maskowego" Giuseppe Verdiego (Warszawa, 1977). Był wykładowcą Studium Scenografii przy krakowskiej ASP. Zajmował się także rysunkiem, ilustracją książkową oraz plakatem.

ID: 74620