Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

14 listopada 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
118

Karolina Jaklewicz
(ur. 1979, Trzebiatów)

"Północny", tryptyk, 2013 r.

olej/płótno, 120 x 80 cm (x3)

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu każdej części: ‘JAKLEWICZ | TRYPTYK | PŁÓNOCNY | I | II | III | 2013’

Cena wylicytowana: 20 000
Estymacja: 24 000 - 30 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
Harmonijny układ, zimna tonacja, niezdefiniowane źródło światła to krótka charakterystyka obrazu Karoliny Jaklewicz. Praca pochodzi z cyklu „Północ", niezwykle ważnej i osobistej dla artystki serii, która obrazuje jej głęboką fascynację północną krainą. Nadmorska przestrzeń to obszar, z którego pochodzi malarka. Pokłady doświadczeń i inspiracji znalazły ujście w jakże odmiennym cyklu północnym, realizowanym od 2013 roku, chociażby ze względu na siłę oddziaływania i energię, jaka znajduje się w obrazach. Karolina Jaklewicz na podstawie zapamiętanych, ascetycznych krajobrazów buduje abstrakcyjne układy przestrzenne. Z obrazu emanuje światło wysublimowanego trójkąta o ultramarynowym blasku. To właśnie on stał się nadrzędną wartością cyklu - trójkąt symbolizujący motyw drogi, podróży w przestrzenie zastane w świadomości artystki. Nieznane źródło magicznego światła, które jakże rozmaicie rozprasza się na precyzyjnie wytworzonych figurach geometrycznych, kreuje niezwykłą aurę. Harmonia, cisza i skupienie, pojawiające się za sprawą wyważonego układu, świadczą o obecności charakterystycznej dla twórczości artystki sfery metafizycznej, w tym przypadku najpełniej wyrażonej w postaci trójkąta. Obraz stanowił część wystawy doktorskiej „Idea a forma geometryzująca w malarstwie”, która odbyła się we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artystka tytuł doktora otrzymała w 2012 roku.
Biogram artysty
Artystka uzyskała dyplom z wyróżnieniem u prof. Stanisława Kortyki na Wydziale Malarstwa wrocławskiej ASP w 2007 roku. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006/07). W 2012 obroniła tytuł doktora sztuk pięknych za cykl malarski „Idea a forma geometryzująca w malarstwie”. Finalistka konkursu Strabag Artaward International (2012 i 2013). Prace Karoliny Jaklewicz były prezentowane na wielu wystawach zbiorowych w Polsce (m.in. Galeria Miejska we Wrocławiu w 2014, Galeria XX1 w Warszawie w 2013) i za granicą (m.in. Preview Berlin Art Fair 2013, NordArt 2009), oraz na dziewięciu wystawach indywidualnych; jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych (polskich i zagranicznych) oraz państwowych. Od kilku lat Jaklewicz uczestniczy w międzynarodowych plenerach artystów z kręgu abstrakcji geometrycznej, organizowanych przez dr Bożenę Kowalską.

ID: 79024

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem