Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

14 listopada 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
108

Zbigniew Rogalski
(ur. 1974, Dąbrowa Białostocka)

"Projekcja" (1), 2006 r.

olej/tektura, 240 x 360 cm

każda część ponumerowana na odwrociu i opisana literą D

praca składa się z 16 paneli o wymiarach 60 x 90 cm (każda)

Cena wylicytowana: 70 000
Estymacja: 75 000 - 90 000
Wystawiany
- porównaj: Michał Budny, Zbigniew Rogalski, Projekcja, Zacheta - Narodowa Galeria Sztuki, Mały Salon, Warszawa, 4.02-5.03.2006
- porównaj: Muzeum jako świetlany przedmiot pożądania, Muzeum Sztuki w Łodzi, 06.12.2006-04.02.2007
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Prezentowana praca to wyrafinowana i wielopoziomowa kompozycja opowiadająca o wizyjności sztuki, jej iluzjach i wymiarze materialnym. Jest częścią projektu, którą Zbigniew Rogalski stworzył wraz z Michałem Budnym. Projekcja wideo „bez prądu”:tekturowy model projektora „wyświetla” obraz na ekranie, a w istocie jest obrazem malarskim przedstawiającym projekcję wideo. Widok przedstawia abstrakcyjne konstrukcje z tektury i domowych sprzętów, które są zakomponowanym przez artystów utopijnym modelem architektonicznym – subiektywną projekcją kształtu przyszłego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prace z tego cyklu pokazywane były w Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach wystawy „Muzeum jako świetlany przedmiot pożądania” oraz na wspólnej wystawie Michała Budnego i Zbigniewa Rogalskiego zatytułowanego „Projekcja” w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w 2006. Na aukcji prezentowany jest jeden z obrazów będący częścią koncepcji stworzonej przez Zbigniewa Rogalskiego wraz z Michałem Budnym.
Biogram artysty
Zbigniew Rogalski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, malarzem, a właściwie reżyserem obrazów, który ze swobodą porusza się zarówno w malarstwie jak i fotografii, mieszając i wykorzystując doświadczenia obu tych dyscyplin. Refleksy, powidoki, kadry z filmów i fotografie nakładają się tu na obraz rzeczywisty niczym w specjalnie skonstruowanej maszynie optycznej zatrzymując na powierzchni płótna emocje i sensy, które normalnie nie są bardziej trwałe niż rysunek na zaparowanym szkle. To przede wszystkim sztuka wyobraźni, która nie pozwala na bezrefleksyjną konsumpcję świata widzialnego lecz nieustannie prowadzi nas ku sprawom nieuchwytnym i ostatecznym.

ID: 79654

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem