14 listopada 2019, godz. 19:00
105

Jadwiga Sawicka
(ur. 1959, Przemyśl)

Ukochany szczeniak Briana..., 1996 r.

olej/płótno, 130 x 100 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: ‘J. SAWICKA 96’

Cena wylicytowana: 18 000
Estymacja: 18 000 - 28 000
- Jadwiga Sawicka, Powraca dawne uczucie, Otwarta Pracownia, Kraków, 13.03-1.04.1997
Prezentowana praca należy do cyklu powstającego w latach 1996-97. Jego cechą przewodnią było sytuowanie różnych części garderoby na tle tekstu szczelnie wypełniającego powierzchnię obrazu. Twórczość Sawickiej jest niezwykle spójna –niezmiennie sięga po różnej długości komunikaty reklamowe, czasem eksponując je jedynie fragmentarycznie w postaci pojedynczego słowa bądź hasła, jak w przypadku cyklu powstałego na przełomie 1994 i 1995, bądź też obszernego cytatu. Z tego powodu jej malarstwo jest określane mianem „pisanego”. Kolejnym elementem znamiennym dla sztuki Sawickiej i stanowiącym jej główny temat jest odzież: „Ubrania są zamiast ludzi, są tym, co jest dostępne z zewnątrz, są czymś pośrednim pomiędzy ubraną w nie osobą a kimś drugim, kto ją ogląda. Są jakąś wypadkową między tym, czym się jest, a kim się chce być”. Nie mniej istotne jest różowe tło, które można odczytać nie tylko jako dość stereotypowe odwołanie do kobiecości, ale również jako nawiązanie do cielesności człowieka. W tym wymiarze płótno stanowiłoby niejako przedłużenie naszych ciał, uwikłane w komercyjny świat, modyfikowane i przebierane na modłę zaczerpniętą z mass mediów.
Jadwiga Sawicka to jedna z najważniejszych polskich artystek tworzących po 1989. Do swoich obrazów dodaje tekst, tworząc „obrazy pisane” – najczęściej wyrwane z kontekstu, pozbawione znaków diakrytycznych, czasem wręcz urywające się w połowie cytaty z gazet. Obiecując komunikowanie określonej treści, obraz wprowadza widza w niekomfortową sytuację dezorientacji, niepewności, niewiedzy. Artystka zwraca tym samym uwagę na sposób, w jaki komunikowane są nam przez współczesne media treści dotyczące spraw najważniejszych dla społeczeństwa. Do najsłynniejszych „obrazów pisanych” należy „Nawracanie, Tresowanie, Oswajanie” (1998), który był prezentowany w całym kraju na billboardach w ramach Galerii Zewnętrznej AMS. Sawicka jest też autorką obrazów, obiektów i kreacji tekstowych, które trafiły do zbiorów m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi czy kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING.

ID: 79022