ART OUTLET - Sztuka Współczesna (wyniki)

12 listopada 2019, godz. 19:00

Marian Michalik
(1947 Zabrze - 1997 Częstochowa)

"Pozdrowienia z wysp", 1988 r.

olej/płótno, 80 x 90 cm

sygnowany i datowany l.d.: 'Michalik 88'

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'MARIAN MICHALIK | [dane adresowe artysty] | Tytuł: "POZDROWIENIA Z WYSP" | Techn: olej Wym: 90 x 80 Rok 1988'

Cena wylicytowana: 19 000
Estymacja: 12 000 - 16 000
W roku 1966 ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Początkowo zajmował się grafiką użytkową, następnie poświęcił się malarstwu, doskonaląc się samodzielnie. W roku 1979 został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W swojej twórczości malarskiej nawiązywał do holenderskich mistrzów martwych natur XVII wieku, nadając obrazom nastrój realizmu magicznego. Malował też portrety. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Japonii, Monaco, Austrii, Szwecji, Czechosłowacji, na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych. 1987 został członkiem European Academy of Art, Science and Literature (Europejskiej Akademii Sztuki, Wiedzy i Literatury) w Paryżu. Marian Michalik zginął tragicznie w wypadku samochodowym, przeżywszy zaledwie 50 lat. W roku 2001 ufundowano w Częstochowie nagrodę jego imienia dla młodych malarzy polskich. Dotychczas laureatami zostali Grażyna Smalej, Wojciech Kubiak, Jarosław Lewera, Małgorzata Synak-Idczak, Jacek Sztuka i Bartosz Wiłun.)

ID: 77097