ART OUTLET - Sztuka Współczesna (wyniki)

12 listopada 2019, godz. 19:00

Lech Kunka
(1920 Pabianice - 1978 Warszawa)

Pejzaż z drzewami, 1946 r.

olej/płótno, 60 x 73 cm

sygnowany i datowany p.d.: 'L. Kunka. 46 r.'

Cena wylicytowana: 17 000
Estymacja: 24 000 - 30 000
- Agra-Art, Warszawa, 2003
- kolekcja instytucjonalna, Polska
Malarz, rysownik, scenograf. Studiował w łódzkiej PWSSP pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego. Przebywał na stypendium w Paryżu w latach 1948-49, gdzie uczęszczał do Académie Moderne Fernanda Légera. Był współzałożycielem GRUPY ST-53. W latach 50. malował dynamiczne obrazy z geometrycznie uproszczonymi figurami ludzkimi i zwierzęcymi. Pod koniec lat 50. zaczęła fascynować go materia i faktura obrazu. Około roku 1970 jego "malarstwo strukturalne (biologiczne) przeobraża się w malarstwo konstruktywistyczne (geometryczne). Był uczestnikiem PLENERU KOSZALIŃSKIEGO w Osiekach (1964), BIENNALE FORM PRZESTRZENNYCH w Elblągu (1965). Został nagrodzony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1964) i nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za działalność pedagogiczną (1967). Studia artystyczne odbył w latach 1945-1951 w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych pod kierunkiem W. Strzemińskiego. Swoje umiejętności malarskie doskonalił we Francji w okresie 1948-1949 w pracowni F. Légera. Po uzyskaniu dyplomu wykładał na macierzystej uczelni. Należał do grona twórców grupy St-53. Uczestniczył w Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale w 1955 r. oraz w II Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 1957 r. Uprawiał techniki malarskie i rysunkowe, zajmował się scenografią, tworzył formy przestrzenne.

ID: 57967