Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie

24 października 2019, godz. 19:00

Jakub Zucker
(1900 Radom - 1981 Nowy Jork)

“Port w Concarneau w Bretanii”

olej/płótno, 33,5 x 41 cm

sygnowany p.d.: 'J. Zucker'

opisany na krośnie malarskim

Estymacja: 9 000 - 12 000
- Jakub Zucker, tekst Joanna Tarnawska, Warszawa 2011, s. 135 (il.)
„Nie maluję dla pieniędzy, ani z poczucia obowiązku, ani żeby odnieść sukces i zdobyć rozgłos. Maluję na chwałę Boga, w podzięce za wszelkie łaski, którymi mnie obdarzył. Maluję dla siebie, ponieważ sztuka to najpewniejsza droga do wolności, ucieczka od życiowych problemów” (cyt. za: Joanna Tarnawska, Jakub Zucker, Warszawa 2011, s. 21). Tak Jakub Zucker tłumaczył swoją malarską pasję, którą mimo wielu przeciwności losu i życiowych trudności nieustannie pielęgnował: od wczesnej młodości, kiedy zmagał się z problemami finansowymi, aż do ostatnich lat życia, kiedy coraz dotkliwiej gnębiła go choroba oczu. Chociaż malarstwo Zuckera można skojarzyć z twórczością École de Paris, z którą artysta zetknął się m.in. podczas pobytów w Paryżu, głównym źródłem jego inspiracji zawsze była rzeczywistość, a nade wszystko – natura. Tworzył pod wpływem emocji, jakie w nim budziła; obywając się bez przygotowawczych szkiców, pragnął przekazać widzowi fragment świata, który go poruszył, dokładnie tak, jak on sam go widział.

ID: 77687