Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie

24 października 2019, godz. 19:00

Stanisław Józef Rejchan
(1858 Lwów - 1919 Kraków)

"Kinderakt" ("Dziecko"), przed/lub 1909 r.

olej/płótno, 65 x 85 cm

sygnowany p.d.: 'S. Rejchan'

opisany na krośnie malarskim: 'Rejchan' oraz trzy papierowe nalepki wystawowe

Estymacja: 12 000 - 18 000
- Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, 1909
- Sprawozdanie Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim za rok 1909, Warszawa 1910, s. 18
Stanisław Józef Rejchan był uznanym za życia malarzem portrecistą, ilustratorem i pedagogiem artystycznym. Urodził się w rodzinie o tradycjach artystycznych, malarzami byli jego ojciec Alojzy, dziadek Józef i pradziadek Maciej Reichan. Studiował w latach 1877–79 w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu u profesora Christiana Griepenkerla. Naukę kontynuował w paryskiej pracowni u Léona Bonnata i Jean-Paula Laurensa. Podjąwszy samodzielną praktykę artystyczną malował eleganckie portrety kobiece oraz rodzajowe sceny z życia miejskich elit. Głównym źródłem dochodów artysty były ilustracje reportażowe zamawiane przez czasopisma takie jak Le Monde illustré, Revue illustrée, l’Illustration, Graphic, Illustrated London News, Fliegende Blätter, oraz krajowe jak Tygodnik Ilustrowany i Biesiada Literacka. Znaczne zarobki umożliwiły artyście na życie na wysokim poziomie i liczne podróże m.in. do Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Anglii i Włoch. Po ponownym przybyciu do Lwowa w 1896 roku Rejchan szybko włączył się do głównego nurtu życia artystycznego miasta, obierając w Szkole Przemysłowej we Lwowie katedrę rysunku i sztuki dekoracyjnej. Wystawiał początkowo w salonach paryskich, a po powrocie do kraju m.in. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, salonie Aleksandra Krywulta, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych.

ID: 73142