Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie - pierwsze obiekty

24 października 2019, godz. 19:00

Leon Weissberg
(1893 Przeworsk - 1943 obóz zagłady w Majdanku)

"Kąpiące się pod jabłonią" ("Baigneuses au pommier"), około 1929 r.

olej/płótno, 41 x 27,5 cm

sygnowany p.d.: 'L. Weissberg'

na odwrociu szkic głowy kobiety

- kolekcja Lydie Lachenal, córki artysty, Paryż
- - Ladia Harambourg, Lydie Lachenal, Leon Weissberg, katalog raisonné, Paris 2009, s. 98, nr 98 (il.)
Leon Weissberg studiował w Akademii Sztuk Pieknych w Wiedniu i w Monachium. W 1922 roku odbył podróż artystyczną do Włoch i Holandii, przebywał także w Berlinie. W 1923 roku osiadł na stałe w Paryżu, gdzie rok później eksponował swoje prace na Salonie Jesiennym i Salonie Tuileries. Wystawiał także swoje obrazy w Galerie Zak i Galerie Manteau. Po wybuchu II wojny światowej opuścił Paryż; w 1941 roku uwięziony w obozach Gurs i Drancy, później przewiezony został do obozu w Majdanku, gdzie zginął. Jerzy Malinowski zalicza Leona Weissberga do tzw. 'Grupy Czterech' obok Zygmunta Menkesa, Alfreda Aberdama i Joachima Weingarta. Byli to artyści pochodzący ze Lwowa, który na przełomie 1925/26 zorganizowali wystawę w paryskiej galerii Jan Śliwińskiego. Markiel malował ekspresyjne pejzaże, portrety, sceny cyrkowe i rodzajowe o tematyce żydowskiej, widoki miejskie.

ID: 72140