Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie - pierwsze obiekty

24 października 2019, godz. 19:00

Aleksander Kotsis
(1836 Ludwinów - 1877 Kraków)

"Spotkanie z lirnikiem"

olej/płótno, 41,5 x 52,5 cm

na krośnie malarskim papierowa nalepka aukcyjna

- dom aukcyjny Agra-Art, czerwiec 2002
- Jerzy Zanoziński, Aleksander Kotsis 1836-1877, Kraków 1953, s. 37, nr 11, repr. 11 (analogiczna kompozycja)
Malarz związany z Krakowem, jeden z prekursorów realizmu w malarstwie pejzażowo-rodzajowym w małopolskim środowisku artystycznym. W 1850 roku rozpoczął studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1860 roku otrzymał stypendium rządowe na dalsze studia w Wiedniu; powrócił do Krakowa w 1862 roku. Malował głównie sceny rodzajowe, obrazujące codzienne życie codzienne chłopów i górali, wiejskie dzieci oraz studia głów wieśniaków i górali. Malował też pejzaże podkrakowskie i widoki o tematyce górskiej.

ID: 71666