Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie - pierwsze obiekty

24 października 2019, godz. 19:00

Wojciech Weiss
(1875 Leorda, Rumunia - 1950 Kraków)

Pejzaż z Kalwarii, lata 20.-30. XX w.

olej/płótno naklejone na tekturę, 33 x 47 cm

sygnowany l.d.: 'WWeiss'

- DESA Unicum, grudzień 2001
Artysta studiował w krakowskiej SSP w latach 1890 - 1899. Nagrodą za ukończenie szkoły- obok złotego medalu- było roczne stypendium na pobyt w Paryżu. W malarstwie artysty splatały się różne poetyki: realistyczna, ekspresjonistyczna i secesyjno-dekoracyjna. Stałą zaś cechą twórczości Weissa było inspirowanie się naturą, której głęboka znajomość leżała u podstaw każdego z namalowanych przez artystę dzieł.

ID: 72077