Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie - pierwsze obiekty

24 października 2019, godz. 19:00

Konrad Krzyżanowski
(1872 Krzemieńczuk - 1922 Warszawa)

Portret Aleksandra Mazaraki, 1920 r.

olej/deska, 40,8 x 31,4 cm

sygnowany i datowany p.g.: '1920 Konrad Krzyżanowski'

na odwrociu papierowa nalepka opisana maszynowo: 'Krzyżanowski:| Aleksander Mazaraki | ojciec | 18.8.1944' oraz nalepki domu aukcyjnego

- DESA Unicum, czerwiec 2001
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu początkowo jako wolny słuchacz a następnie pod kierunkiem Kławdija Lebiediewa i Iwana Iwanowicza Tworożnikowa. W 1897 roku został wydalony z uczelni i wyjechał za granicę. Przez pewien czas uczył się w prywatnej szkole malarstwa w Monachium. Po powrocie do Polski założył w Warszawie prywatną szkołę malarstwa. W 1904 roku został powołany na stanowisko profesora Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, które pełnił do 1907 roku. W 1917 roku był profesorem polskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Kijowie. Uczestnik wielu wystaw zagranicznych w Petersburgu, Londynie (1908), Rzymie (1911). Brał udział w Międzynarodowej Wystawie w Amsterdamie (1912) i w XI Międzynarodowej Wystawie w Monachium (1913). Malował przede wszystkim portrety, ale również pejzaże, projektował witraże i wykonywał szkice impresji malarskich.

ID: 71668