Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie - pierwsze obiekty

24 października 2019, godz. 19:00

Wlastimil Hofman
(1881 Praga - 1970 Szklarska Poręba)

Samotna dziewczynka, 1916 r.

olej/płótno, 95 x 125 cm

sygnowany, datowany i opisany l.g.: 'Vlastimil Hofmann | Praga 1916'

opisany na krośnie i ramie: 'Sierota'; opisany na krośnie cyfrą: '3'

- dom aukcyjny Agra-Art, czerwiec 2001
W latach 1895-99 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem Floriana Cynka, Jacka Malczewskiego, Józefa Unierzyskiego i Jana Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u Jean-Léon Gerôme`a. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Należał m.in. do TAP "Sztuka", Grupy Zero, Grupy Pięciu oraz "Secesji" wiedeńskiej. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość Jacka Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność.

ID: 71665