Spragnieni Piękna. Aukcja Charytatywna

4 marca 2019, godz. 21:20
Powrót do katalogu
15

Jadwiga Sawicka (ur. 1959, Przemyśl) 2019

Katastrofa

akryl na sklejce

Cena wywoławcza: 1 000
więcej informacji
Komentarz
Przygotowany przez Sawicką parawan zostaje skonfrontowany ze swoją funkcją – zasłanianiem. Jako element ozdobny mający osłonić nas przed nieporządkiem, elementem niepożądanym – swoistą katastrofą – tworzy przed naszymi oczami pozór i iluzję. Panelom pokrytym tekstem KATASTROFA towarzyszą powierzchnie lustrzane, których przeznaczenie zostaje zaburzone poprzez wskazanie na to, co i tak jest już widoczne dla naszych oczu. Zewnętrzne lustro odbija „zasłonięte”, ochronione przed naszym spojrzeniem. Natomiast wewnętrzne, które powinno odbijać to, co chcieliśmy ukryć, pokazuje obraz dostępny bezpośrednio naszym oczom.
Biogram artysty
Jadwiga Sawicka to jedna z najważniejszych polskich artystek tworzących po 1989. Do swoich obrazów artystka dodaje tekst, tworząc „obrazy pisane” – najczęściej wyrwane z kontekstu, pozbawione znaków diakrytycznych, czasem wręcz urywające się w połowie cytaty z gazet. Obiecując komunikowanie określonej treści, obraz wprowadza widza w niekomfortową sytuację dezorientacji, niepewności, niewiedzy. Artystka zwraca tym samym uwagę na sposób, w jaki komunikowane są nam przez współczesne media treści dotyczące spraw najważniejszych dla społeczeństwa. Do najsłynniejszych „obrazów pisanych” należy „Nawracanie, Tresowanie, Oswajanie” (1998), który był prezentowany w całym kraju na billboardach w ramach Galerii Zewnętrznej AMS. Sawicka jest też autorką obrazów, obiektów i kreacji tekstowych, które trafiły do zbiorów m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi czy kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING.

ID: 68318

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem