Spragnieni Piękna. Aukcja Charytatywna

4 marca 2019, godz. 21:20
Powrót do katalogu
12

Włodzimierz Jan Zakrzewski (ur. 1946, Łódź) 2019

Dzień i noc

akryl, olej, tusz i flamaster olejny na sklejce

Cena wywoławcza: 1 000
więcej informacji
Komentarz
Włodzimierz Jan Zakrzewski sięga po różne środki artystycznego wyrazu służące graficznemu przedstawieniu przestrzeni i miejsca, od symboli kartograficznych, przez nietypowo rozwiązaną perspektywę w malarstwie dawnych mistrzów. Chętnie wykorzystuje medium fotografii i rysunku oraz nagrania dźwiękowe. W twórczości Zakrzewskiego obserwować można dwie dopełniające się siły. Pierwsza to tendencja do zagęszczania i mnożenia obrazów i planów w obrębie jednego płótna; druga – przeciwnie – skupia się w redukowaniu obrazu i dzieleniu go na osobne elementy. Przygotowany na aukcję parawan to przywołanie charakterystycznych momentów twórczości artysty – cytaty z wybranych prac z lat 1986, 1995, 2010 i 2016. For-my przedstawione na awersie czytać można jako „dzień”, na rewersie natomiast jako metaforę nocy. Artysta niejednokrotnie powraca do wcześniejszych motywów swojej twórczości, cytując swoje poprzednie prace, przemalowując obrazy czy łącząc je w całość.
Biogram artysty
W latach 1964-70 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uyzskał w pracowni prof. Krystyny Łada-Studnickiej. Artysta wyjechał z Polski w 1981 roku i zamieszkał w USA w stanie Nowy Jork. Od 1990 roku dzielił swój czas pomiędzy Nowym Jorkiem a Warszawą. Od 2001 roku mieszka i pracuje w Warszawie. Pochodzi z artystycznej rodziny: ojciec, Włodzimierz Zakrzewski, był znanym malarzem i plakacistą, a matka, Elżbieta Owsepian-Zakrzewska, malarką. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum Bochum w Bochum, Galerii Zachęta w Warszawie, Galerii Foksal w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Brooklyn Museum w Nowy Jorku, Haags Gemeentemuseum w Hadze, De Pont Foundation w Tilburgu w Holandii.

ID: 68313

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem