Spragnieni Piękna. Aukcja Charytatywna

4 marca 2019, godz. 21:20
Powrót do katalogu
12

Włodzimierz Jan Zakrzewski (ur. 1946, Łódż) 2019

Dzień i noc

akryl, olej, tusz i flamaster olejny na sklejce

Cena wywoławcza: 1 000
więcej informacji
Komentarz
Włodzimierz Jan Zakrzewski sięga po różne środki artystycznego wyrazu służące graficznemu przedstawieniu przestrzeni i miejsca, od symboli kartograficznych, przez nietypowo rozwiązaną perspektywę w malarstwie dawnych mistrzów. Chętnie wykorzystuje medium fotografii i rysunku oraz nagrania dźwiękowe. W twórczości Zakrzewskiego obserwować można dwie dopełniające się siły. Pierwsza to tendencja do zagęszczania i mnożenia obrazów i planów w obrębie jednego płótna; druga – przeciwnie – skupia się w redukowaniu obrazu i dzieleniu go na osobne elementy. Przygotowany na aukcję parawan to przywołanie charakterystycznych momentów twórczości artysty – cytaty z wybranych prac z lat 1986, 1995, 2010 i 2016. For-my przedstawione na awersie czytać można jako „dzień”, na rewersie natomiast jako metaforę nocy. Artysta niejednokrotnie powraca do wcześniejszych motywów swojej twórczości, cytując swoje poprzednie prace, przemalowując obrazy czy łącząc je w całość.
Biogram artysty
Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Juliusza Studnickiego i Krystyny Łady-Studnickiej oraz kompozycję w pracowni Romana Owidzkiego i fotografię u Daniela Szczechury. W latach 1981-2000 mieszkał w USA. Artist-in-residence w Stedelijk Museum w Amsterdamie (1978 i 1981), De Pont Foundation w Tiburgu (1984) oraz Künstlerhaus Bethanien w Berlinie (1996). Prace Zakrzewskiego były prezentowane na wystawach indywidualnych m.in. w Gemeentemuseum w Hadze oraz w Museum Bochum, Brooklyn Museum w Nowym Jorku, Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, Królikarni, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Górnośląskim, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (z T. Ciecierskim), a także m.in. w Marian Goodman Gallery w Nowym Jorku, Thomas Schulte Galerie w Berlinie, TZ’Art & Co. w Nowym Jorku, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Foksal, Galerii Le Guern i Galerii Ego.

ID: 68313

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem