Spragnieni Piękna. Aukcja Charytatywna

4 marca 2019, godz. 21:20
Powrót do katalogu
10

Agnieszka Brzeżańska (ur. 1972, Gdańsk) 2019

Lacrimosa

farba ftalowa na płycie metalowej

Cena wywoławcza: 1 000
więcej informacji
Komentarz
W swojej twórczości Agnieszka Brzeżańska sięga po różnorodne rejestry wiedzy – od fizyki i filozofii, po marginalizowane przez nowoczesną naukę systemy poznania, takie jak alchemia, parapsychologia, ezoteryka oraz wiedzę tubylczą czy tradycje matriarchalne. Fascynują ją zagadnienia równoległych światów, łączenia doświadczeń nauk i współczesnych technologii z przeżyciami duchowymi. Brzeżańska przetwarza naturę, obrazy zwierząt, roślin, które wielokrotnie balansują na granicy form abstrakcyjnych. Inspiracją do przygotowanego przez artystkę parawanu stał się fragment Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Lacrimosa ( z łac. powódź łez, płacząca) to dzieło owiane tajemnicą, którego rękopis urywa się po 8 taktach i nawiązuje do tytułu nadawanego Matce Bożej, podkreślającego jej rolę współodkupicielki. Lacrimosa kryje w sobie także odwołanie do świata kosmicznego – tę nazwę nadano jednej z planetoid okrążających Słońce.
Biogram artysty
Agnieszka Brzeżańska jest malarką, fotografką, autorką prac wideo i performanców. Studiowała na gdańskiej i warszawskiej ASP oraz National University of Fine Arts and Music w Tokio. Solowe wystawy jej prac odbyły się m.in. w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Marlborough Contemporary w Londynie, Kunsthaus Baselland w Bazylei, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W 2018 uznana została za najlepszą artystkę Warsaw Gallery Weekend, a jej prace trafiły do kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING.

ID: 68316

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem