Spragnieni Piękna. Aukcja Charytatywna

4 marca 2019, godz. 21:20
Powrót do katalogu
8

Bownik (ur. 1977, Janów Lubelski) 2019

Kolor

fotografia - wydruk archiwalny na pleksi (papier barytowy)

Cena wywoławcza: 1 000
więcej informacji
Komentarz
Podkreślanie aspektów niesamowitości, niezwykłości w elementach świata codziennego, odrealnianie ich, towarzyszy Bownikowi od początku twórczości. Stworzony przez artystę parawan odwołuje się do jego najnowszego projektu oraz tradycji przedstawień ptaków na parawanach. Hipnotyzujące, niepozwalające oderwać od siebie oczu, koło barw jest w rzeczywistości przetworzonym obrazem ptaków. To rejestracja umieszczonych na kolistej formie zdjęć ptaków, które pod wpływem wprawienia w ruch zostają zarejestrowane przez oko i aparat jedynie w postaci abstrakcyjnych form barwnych. Ta figura mechaniczna podkreśla przyspieszenie procesów i zmian we współczesnym świecie, w których niejednokrotnie dostrzegamy jedynie efekt końcowy. To, co fizyczne i figuralne staje się abstrakcją, ukazując nam zupełnie inne oblicze piękna.
Biogram artysty
Bownik studiował filozofię na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie i Szkole Filmowej w Łodzi. Do najbardziej znanych prac artysty należą fotograficzne cykle: Gamers, E-Słodowy, Koleżanki i koledzy, Rewers. Jego książka Disassembly, wydana przez wydawnictwo Mundin, otrzymała główną nagrodę w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014. Ta sama książka została nominowana do Kassel Photobook Award 2014. Bownik brał udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach Museum In Huis Marseille w Amsterdamie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Bibliotece Narodowej, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz w licznych zbiorach prywatnych. W 2014 był nominowany do Paszportów Polityki.

ID: 68321

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem