Spragnieni Piękna. Aukcja Charytatywna

4 marca 2019, godz. 21:20
Powrót do katalogu
6

Radek Szlaga (ur. 1979, Gliwice) 2019

Bez tytułu z serii Places I Had No Intention of Seeing

olej, zszywane płótno

Cena wywoławcza: 1 000
więcej informacji
Komentarz
Przygotowany przez Szlagę parawan nawiązuje do rozwijanego obecnie projektu Places I Had No Intention of Seeing, który opiera się na kartograficznych poszukiwaniach artysty. Bezpośrednią inspiracją były zbierane przez dziadka Szlagi mapy, które połączone zostały z nomadycznym trybem życia artysty funkcjonującego pomiędzy Warszawą, Brukselą a Detroit. W swoim ostatnich działaniach Szlaga tworzy atlas świata przetworzony przez własne doświadczenia, wspomnienia, a także fikcyjne krainy zaczerpnięte z popkultury, w których od-ległe miejsca potrafią sąsiadować ze sobą ze względu na ich skojarzeniową bliskość i podobieństwa przeżyć. W tych pracach najwyraźniej uwidacznia się także działanie polegające na zszywaniu ze sobą fragmentów starszych i nowych płócien, które staje się rozrachunkiem z dotychczasową twórczością. Pełna odsłona projektu zostanie zaprezentowana na indywidualnej wystawie w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie w grudniu 2019 roku.
Biogram artysty
Radek Szlaga jest Absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Kluczem do zrozumienia prac Szlagi jest badanie tożsamości i granicy między rzeczywistością a symulacją. Jego praktyka opiera się zarówno na badaniach historycznych, jak i na introspekcyjnym wydobywaniu własnych wspomnień i marzeń. Szlaga opisuje swoje malarskie podejście jako sposób myślenia, który implikuje nieustanne rewizje i „odrywanie” kolejnych warstw tradycji i historii poprzez selektywny recykling znalezionych i archiwalnych obrazów. Często polega to na dosłownym „kopiuj/wklej” i przenoszeniu fragmentów z jednego płótna na drugie. Jego prace prezentowane były m.in. w KUMU w Tallinie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Zachęcie – Narodowej Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, National Art Museum of China w Pekinie, Performa 13 w Nowym Jorku, Galerii Foksal w Warszawie, NEST w Hadze.

ID: 68314

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem