Spragnieni Piękna. Aukcja Charytatywna

4 marca 2019, godz. 21:20
Powrót do katalogu
3

Mecenat nad Salą Jacka Malczewskiego

na okres jednego roku

Cena wywoławcza: 1 000
więcej informacji
Komentarz
Jacek Malczewski (1845-1929) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego symbolizmu w malarstwie. Wyjątkowa sugestywność dzieł Malczewskiego bierze się nie tylko z lekkości mistrzowskich pociągnięć pędzla, ale też z przemyślanego doboru tematów. Ten niezwykle płodny twórca, wielki piewca polskości i szlacheckości, stworzył własny niepowtarzalny język i formułę artystyczną, a jego dorobek artystyczny na stałe zakorzenił się w wyobraźni Polaków. Twórczość artysty łączy wpływy tradycji biblijnej, mitologicznej, rodzimego folkloru, jak również tradycji polskiej oraz doświadczeń zdobytych podczas rozmaitych podróży do Paryża, Wiednia, Włoch czy Monachium. Jego obrazy oscylują wokół często poruszanych przez sztukę modernistyczną uniwersalnych problemów ludzkiej egzystencji i eschatologii podejmując refleksję nad losem artysty.
Muzeum Narodowe w Warszawie posiada jedną z najciekawszych i najbogatszych kolekcji dzieł tego wybitnego polskiego artysty. W Galerii XIX wieku, w sali poświęconej Jackowi Malczewskiemu prezentowane są arcydzieła z kolejnych etapów życia artysty, począwszy od prac powstałych w latach 80. XIX wieku (Niedziela w kopalni, 1882), aż po obrazy malowane w drugiej dekadzie kolejnego stulecia, gdy artysta coraz chętniej wracał myślami do świata szczęśliwego dzieciństwa (Dzieciństwo – Jacek nad stawem w Wielgiem, 1919). Ekspozycja w tej kameralnej sali ukazuje twórczość Malczewskiego w ujęciu przekrojowym – ściany zdobią obrazy z nurtu realistycznego świadczące o kunszcie i świetnym warsztacie malarza doskonalonym w czasie studiów w Krakowie i Paryżu (Modelka, 1907) oraz wspaniałe, wzruszające kompozycje ilustrujące zainteresowanie Malczewskiego historią rodzimą, walką o niepodległość ojczyzny, tematyką sybiracką (Na etapie, 1890). Znajdą się tu też metaforyczne, przesycone symboliczną treścią zagadkowe wizje malarskie, doskonale znane miłośnikom sztuki przełomu wieków (Thanatos, 1898/1899, Śmierć, 1902), które ujawniają głęboką kulturę literacką malarza.
Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem