Młoda Sztuka

22 października 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
11

Sebastian Skoczylas
(ur. 1979, Lublin)

Termo-wizja, 2019 r.

akryl/płótno, 100 x 100 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Termo-wizja | Sebastian Skoczylas | 2019'

Cena wywoławcza: 1 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
„Gdzieś w połowie studiów zacząłem eksperymentować z kolorem. Wpływała na mnie malarska tradycja tej uczelni. Środowisko wrocławskie, Józef Hałas, którego osobiście nie poznałem, ale wielokrotnie oglądałem, czy Alfons Mazurkiewicz, choć tu inspiracje są mniej wyraźne; a oni też się zmieniali. Obaj abstrakcjoniści, ale czerpiący ze świata rzeczywistego, pejzażu. Mazurkiewicz bardziej tworzył fakturą, Hałas znakiem. Wypracowanie mojej formuły obrazu przebiegało ewolucyjnie”.
- SEBASTIAN SKOCZYLAS W ROZMOWIE Z BOGUSŁAWEM DEPTUŁĄ
Horyzontalne, barwnie rozwibrowane abstrakcje Sebastiana Skoczylasa to rozpoznawalny już dla niego sposób artystycznego wyrazu. Najważniejszą cechą jego obrazów jest rzecz jasna kolor. Kolor w wielu odsłonach, o różnorodnym nasyceniu i o różnej strukturze, która również za nim opowiada. Przez z góry określoną już kompozycję obrazu artysta bada moment zetknięcia się ze sobą dwóch barw, co w efekcie staje się istotą powstałego dzieła. Każdy barwny element obrazu jest przedstawiony zgoła odmiennie, dzięki czemu element ich styku staje się za każdym razem na swój sposób interesujący. Chłodne odcienie zmagają się z ciepłymi. Szkliste, gładkie połacie barw sąsiadują z mocno fakturowymi, chropowatymi polami. Tego rodzaju rozgrywki zarówno na poziomie barwnym, jak i fakturowym traktują o istocie obrazów Sebastiana Skoczylasa. Poprzez użycie często wibrujących, soczystych barw usytuowanych w centralnych częściach kompozycji zyskują swoją wewnętrzną przestrzenność. Sam o swoich pracach mówi: „Moje obrazy w nastroju są zbliżone do siebie. Dążę do swoistej apetyczności tych prac. Chciałbym, żeby wywoływały efekt przyciągania wzroku, tak aby miało się chęć je oglądać, konsumować, pochłaniać wzrokiem, pożerać; żeby były apetyczne, zależy mi na tej apetyczności”. Sebastian Skoczylas jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni profesora Piotra Błażejewskiego na Wydziale Malarstwa. Wziął udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, m.in. w warszawskiej Galerii Elektor oraz Centrum Olimpijskim. W 2004 został wyróżniony w konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch.
Biogram artysty
Dyplom w 2004 roku w pracowni prof. Piotra Błażejewskiego na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wcześniej Państwowe Liceum Sztuk Pięknych w Lublinie. Wystawy zbiorowe oraz indywidualne min. w warszawskiej Galerii Elektor, Centrum Olimpijskim, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wyróżniony w 2004 roku w konkursie Fundacji im. Franciszki Eibish.

ID: 77597

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem