Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 (wyniki)

10 października 2019, godz. 19:00

Stanisław Fijałkowski
(ur. 1922, Zdołbunów na Wołyniu)

"26 II 89", 1989 r.

olej/płótno, 33 x 27 cm

sygnowany, datowany i opisany na wewnętrznej krawędzi blejtramu: 'S. FIJAŁKOWSKI | 258 26 II 89'

Cena wylicytowana: 22 000
Estymacja: 25 000 - 35 000
„Niektóre zwierzęta też mają zmysł estetyczny, ozdabiają się, by zwabić samiczkę – ale robią to instynktownie. A ja nie robię tego instynktownie, tylko z poczucia moralnego obowiązku”. – STANISŁAW FIJAŁKOWSKI [W:] ZBIGNIEW TARANIENKO, ALCHEMIA OBRAZU. ROZMOWY ZE STANISŁAWEM FIJAŁKOWSKIM, WARSZAWA 2012, s. 180
Studia odbył w latach 1946–51 w łódzkiej PWSSP. W początkowym okresie twórczości nawiązywał do doświadczeń impresjonizmu, w końcu lat 50. przeżył fascynację informelem. Przemiany, jakie zachodzą w jego malarstwie, skupiają się głównie na stopniowym odchodzeniu od formy wprost, zbyt dosłownej. Tworzył prace, które wykorzystują sugestie „przedmiotowe” i odnoszą się np. do ikonografii chrześcijańskiej, cykle kompozycji abstrakcyjnych (np. „Wąwozy”, „Wariacje na temat liczby cztery”, „Studia talmudyczne”) czy sięgających do własnych przeżyć autora („Autostrady”). Artysta reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo (1969) i na Biennale w Wenecji (1972). W roku 1977 wyróżniono go Nagrodą Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, a w 1990 roku uhonorowany został prestiżową Nagrodą im. Jana Cybisa

ID: 72650