Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 - pierwsze obiekty

10 października 2019, godz. 19:00

Kajetan Sosnowski
(1913 Wilno - 1987 Warszawa)

bez tytułu ("obraz olejny"), 1959 r.

olej/płótno, 100 x 50 cm

sygnowany i datowany p.d.: 'Kajetan 59'

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '100 x 50 | KAJETAN SOSNOWSKI | obraz olejny | 05/26 | 1959 | Warszawa | [adres zamieszkania artysty]'

- dar od artysty
- kolekcja prywatna, Poznań
Studia odbył w warszawskiej ASP w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego i Wojciecha Jastrzębowskiego w latach 1934-39. Zainteresowanie rozwojem nauk ścisłych (światem “awizualnym” – jak mówił sam artysta), studia nad zjawiskami barwnymi, przestrzennymi i świetlnymi zaowocowały pracami łączonymi przeważnie w serie. W roku 1969 artysta otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida.

ID: 71777