Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 - pierwsze obiekty

10 października 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu

Jan Lebenstein
(1930 Brześć Litewski - 1999 Kraków)

"La course petrifiee", 1964 r.

olej/płótno, 81 x 130 cm (w świetle oprawy)

sygnowany i datowany p.d. 'Lebenstein 64'

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Lebenstein | "La course petrifiee" | 1964 | 60 11' opisany na odwrociu na płótnie zawiniętym na krosno: La course petrifiee na odwrociu na płótnie dwie okrągłe pieczątki (nieczytelne)

Pochodzenie
- spadkobiercy artysty
- kolekcja prywatna, Warszawa
Literatura
- Rozmowa z Janem Lebensteinem, Jerzy Stajuda, Współczesność 27 IV 1965, s. 7, il. czarno-biała [pt. Bieg skamieniały].
więcej informacji
Biogram artysty
Malarz i grafik. Studiował w warszawskiej ASP w pracowni Artura Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie “Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi” w warszawskim Arsenale w 1955. W 1959 otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu za cykl obrazów figury osiowe. Od tego czasu mieszkał na stałe w Paryżu. W kolejnych latach tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Stworzył cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany był ze środowiskiem paryskiej “Kultury”, m. in. ilustrował wydawane tam opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W 1976 otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 otrzymał niezależną Nagrodę im. Jana Cybisa. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i Nationale d’Art Moderne w Paryżu.

ID: 71095

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem