Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 - pierwsze obiekty

10 października 2019, godz. 19:00

Wojciech Fangor
(1922 Warszawa - 2015 Warszawa)

"SU11", 1972 r.

olej/płótno, 127,6 x 127,6 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'FANGOR SU 11 1972'

- kolekcja prywatna, Warszawa
W czasie okupacji studiował prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Uzyskał dyplom w warszawskiej ASP w 1946. Na festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie wraz z Henrykiem Tomaszewskim zaprojektował dekorację przestrzenną w plenerze. Odtąd prace malarskie były realizowane w relacji do przestrzeni poza obrazem - jak w słynnym “Studium przestrzeni" z 1958 roku, poprzedzającym światowe realizacje environments. Instalacje malarskie z lat 50. i 60., złożone z kolorowych kontrastujących kręgów i fal, dotykały problemów optycznych i były bliskie sztuce op - art. Ukoronowaniem tego okresu była indywidualna wystawa w Guggenheim Museum w Nowym Jorku (1970). Prowadził działalność pedagogiczną na uniwersytetach w Anglii i USA. Jego prace znajdują się w największych kolekcjach na świecie.

ID: 72682