Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 - pierwsze obiekty

10 października 2019, godz. 19:00

Julian Stańczak
(1928 Borownica - 2017 Seven Hills, Ohio)

"Blue Translation", 1971 r.

akryl/płótno, 101,6 x 127 cm

sygnowany i datowany na odwrociu, na krośnie: 'JStańczak - 71' opisany na blejtramie: 'JULIAN STANCZAK "BLUE TRANSLATION" 1971

- kolekcja prywatna, USA
Polski malarz zamieszkały na stałe w Stanach Zjednoczonych, jeden z pionierów op-artu. W 1940 został wraz z całą rodziną aresztowany przez Sowietów i wywieziony na Syberię. Wskutek ciężkiej pracy i choroby utracił władzę w prawej ręce. Uciekł z rodziną ze Związku Radzieckiego do Afryki, gdzie zamieszkał w obozie dla uchodźców z Polski. Młodość spędził w Ugandzie gdzie pobierał pierwsze lekcje rysunku lewą ręką. Pierwszą wystawę swojej twórczości miał w Nairobi (Kenia). W 1949 wyemigrował z rodziną do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia na politechnice w Londynie a w 1950 przeniósł się do USA. Rozpoczął tam studia w Cleveland Art Institute, które ukończył w 1954. Następnie studiował w Yale, gdzie uzyskał tytuł Master of Art Sciences. W 1964 został profesorem malarstwa w Cleveland Art Institute w Vleveland w Ohio.

ID: 66570